Wiersze i historie do opowiadania

Dostępność: dostępny
Cena: 8,40 zł 8.40
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Najnowszy tom wierszy Andrzeja Kanclerza pt. Ludzie bez strychów odczytuję jako doniosły, wyrazisty głos człowieka autentycznie przejętego kształtem, który przybiera człowiek XXI wieku.
Diagnoza autora jest równie prosta, co istotna - choruje zwłaszcza nasza pamięć: brakuje nam "strychów/ na których moglibyśmy przechowywać/ listy zdjęcia". Współczesnym, "zabunkrowanym w betonie nomadom" pozostaje Internet, protezy pamięci i zmarszczki, które nauczyliśmy się już usuwać. Wobec tego wszystkiego protagonista nie jawi się jako sztubacki kontestator, jego postawę określiłbym raczej jako "nieutuloną zgodę", samotniczy akt zakreślający granice wewnętrznej wolności. Podmiot tych wierszy oparcie odnajduje w continuum mitu, który służy mu jednocześnie za narzędzie wiwisekcji rzeczywistości społecznej. W tomie tym widoczna i słyszalna jest obecność topiki i dykcji Herbertowskiej, równocześnie przy tym autor Ludzi bez strychów mówi głosem samoswoim, w pełni oryginalnym. W uszach dźwięczy mi jeszcze "śląski blues" wygrywany na harmonijce: źródło, jak to widzę, wyobraźni, światopoglądu i języka Andrzeja Kanclerza.

 

Adrian Gleń

 


O autorze:
Andrzej Kanclerz ur. 1963 w Tarnowskich Górach, gdzie mieszka do chwili obecnej. Jest laureatem wielu konkursów poetyckich. Swoje utwory drukował w antologiach oraz wydał następujące tomiki wierszy:
Ołtarz obnażony (fragmenty) (1986) ,
Wszyscy garną się do metafizyki (1989),
Negatywy (26 poematów prozą) (1990),
Gołąb clochard (1992),
Kleopatra i hipochondryk (1998),
H i Q, (2002),
Poezja żołądkowa gorzka (2002),
Dźwiękowy tomik poetycki (2002 i 2004) - wydany na płycie CD
oraz dramat w dwóch aktach Aurelia albo Thanatos ogolony (1992)
Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Pracuje jako nauczyciel w jednej z tarnogórskich szkół.

Strona domowa autora:
andrzejkanclerz.prv.pl

Dane techniczne

Język oryginału polski
Format 120x205 mm
Ilość stron 180
Oprawa miękka
ISBN 83-89375-96-6

Opinie o produkcie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl